Velikonoční kváskový mazanec

Velikonoční svátky jsou opět tady! Upečte si vynikající kváskový mazanec, který vám vydrží celé svátky. Teda pokud ho hned nesníte 🙂 Nic vám však nebrání upéct si toto skvělé sladké pečivo kdykoliv. Co potěší víc než voňavá sladká snídaně??

Perfektní snídaně

SUROVINY:

250g polohrubá mouka
125g plnotučné mléko
50g rozkvas
60g máslo
2 ks žloutek
70g cukr krupice
špetka soli
vanilka, trochu rumu, rozinky, mandle dle libosti

POSTUP:

Máslo si necháme lehce rozpustit, aby bylo krémové a vyšleháme ho s cukrem a se žloutky. Přidáme vlažné mléko, špetku soli, rozkvas a mouku. Může se přidat i kapka rumu, rozinky, či mletá vanilka, kdo co má rád. Suroviny smícháme a vypracujeme do hladkého těsta. Těsto bude ze začátku hodně lepivé, ale díky máslu dokážeme vypracovat krásné nelepivé těsto. Toto těsto přikryjeme, nebo celou mísu s těstem vložíme do igelitky , aby nevyschlo. Necháme v pokojové teplotě kynout cca 8 hodin.
Poté těsto vyklopíme, vytvarujeme bochánek, povrch potřeme bílkem a nařízneme. Troubu předehřejeme na 160°C a vložíme misku s vodou, takto v troubě vytvoříme páru. Vložíme připravený plech s bochánkem a pečeme 20 min, poté vytáhneme misku s vodou a pečeme bez páry dalších cca 20min. Po vytažení z trouby je dobré vložit mazanec do uzavíratelné nádoby nebo plastového pytlíku. Krásně změkne a nevysuší se.

Jako rozkvas jsme tentokrát použili nakrmený kvásek, který byl hned po nakrmení 24 h v lednici, a následně jsme ho použili ho rovnou do těsta. Pro lepší představu vám uvedeme časovou osu:

Pátek 13:00h
Nakrmíme kvásek a vložíme zpět do lednice.
Sobota 13:00h
Zaděláme těsto s 50g rozkvasu (který ubereme z lednice).
Sobota 21:00h 
Vytvarujeme bochánek a upečeme náš mazanec.
Nedělě 8:00h
Čeká nás skvělá snídaně :-)

Velikonční mazanec

Povrch mazance můžete posypat mandlemi, cukrem, oříšky, nebo nechat jen tak. My ho máme nejraději ke kafíčku s kouskem másla navrchu.

Příjemné pečení a dobrou chuť!

Označeno , , , , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial