Paštiky jsou neodmyslitelnou součástí naší kuchyně. Máme je rádi, ale na co často zapomínáme je, že jsou snadné na přípravu i v domácích podmínkách. Kousek kvalitního masa, játra, koření, bylinky, a je to!

Důležitým pomocníkem pro její skvělé upečení je kuchyňský teploměr, bez kterého jen těžko dokážete vykouzlit požadovaný výsledek. Aby byla paštika krásně do růžova upečená, musí se totiž hlídat její teplota. Peče se ve vodní lázni, teplota trouby nepřesahuje 110°C a hotová je při dosažení vnitřní teploty 75°C. A aby jste měli paštiku krásně růžovou, doporučujeme vám pořídit si tento teploměr. Uvidíte, stane se vaší neoddělitelnou součástí, a na internetu ho najdete ho v cenových relacíh již od 99 Kč.

suroviny:

500g vepřový bůček jemně namletý
250g kuřecí játra
5 kuliček jalovce
3 stroužky česneku
2 hrsti čerstvých bylinek
2 polévkové lžíce Ruby Porto, nebo sladkého likérového vína
7g soli

Postup:

Játra opláchneme pod tekoucí vodou, očístíme od všech žilek a nepoužitelných částí. Vložíme do mixéru. Přidáme rozmačkaný česnek, rozdrcený jalovec, sůl a víno. Směs rozmixujeme dohladka a přidáme k jemně namletému bůčku a zamícháme. Na závěř přidáme i nasekané čerstvé bylinky. Do paštiky se výborně hodí tymián či majoránka, ale můžete použít klidně kombinace s bazalkou či kerblíkem. Směs navrstvíme do máslem vymazané formy, pokud nemáte s teflonovým povrchem, můžete použít i pečící papír. Paštiku pořádně zamačkáme a uhladíme, ať v ní nejsou vzduchové bubliny. Formu přikryjeme a vložíme ideálně na noc do lednice. Na druhý den vytáhneme paštiku z lednice, přikryjeme alobalem a propícháme. Předehřejeme troubu na 110°C a připravíme si větší nádobu na vodní lázeň, ve které budeme naši paštiku péct. Na vodní lázeň použijeme vařící vodu, vložíme do ní formu s paštikou a vložíme do trouby, kterou udržujeme na 100 – 110°C. Paštiku pečeme i několik hodin v závislosti od velikosti formy, vnitřní teplotu kontrolujeme teploměrem. Když teplota uvnitř paštiky dosáhla 75°C, můžeme ji vytáhnout z trouby. Necháme chvilky vystydnout a vlažnou můžeme vyklopit z formy.

Až bude úplně vystydlá, můžeme krájet a podávat s čerstvým domácím pečivem, ovocným chutney a chutným salátikem! Recept můžete libovolně měnint dle vašeho přání, přidat trošku rozinek, mandlí i ořechů, nebo chilli.

Dobrou chuť!


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial